Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Spędzanie czasu wolnego

JAK EFEKTOWNIE I RADOŚNIE SPĘDZAĆ CZAS Z NASZYMI DZIEĆMI.

Zabawa z naszymi dziećmi , które kipią energią, entuzjazmem stanowi nie lada wyzwanie. Wszyscy jesteśmy świadomi tego , jak ważne jest , abyśmy aktywnie z nimi spędzali czas. W ten sposób nasze pociechy uczą się od nas , jak stawiać czoło różnym  nieraz skomplikowanym wyzwaniom, rozwijają umiejętność kreatywnego            i logicznego myślenia.

Oto kilka pomysłów :

1. Zagrajcie wspólnie  w  grę – pozycji dostępnych na rynku jest mnóstwo. Gry takie jak Scrabble , Yenga, 5 Sekund, Gorący ziemniak Party,  Potwory do szafy, UNO, Studnia Jakuba , Dobble, Super Farmer, Gorący ziemniak, Monopoly itd.  wprost zmuszają do ruszenia głową – i to nie tylko najmłodszych! Rozwijają wyobraźnię i umiejętność kreatywnego myślenia. Ustalcie wspólnie, jakie zabawy najbardziej Was interesują, aby każdy mógł zagrać w coś, co najbardziej lubi.

2. Zbudujcie coś!  To zajęcie przyniesie Wam nie tylko mnóstwo frajdy, ale także pozwoli rozwinąć umiejętności manualne, wyrobić w dziecku cechy takie jak: cierpliwość, dokładność, umiejętność czytania ze zrozumieniem. Wspólne zabawy polegające na  sklejaniu modeli, układaniu puzzli czy konstrukcji z klocków są do tego świetna okazją .

3. Sami zróbcie zabawkę -   ręcznie robione przedmioty, ozdoby, zabawki czy własnoręcznie uszyte ubrania to znakomicie spędzony czas. Pokażcie dzieciom  na ile różnych sposobów można wykorzystać papier, nożyczki, skrawki  materiału, guziki, klej, igłę i nici!

4. Zamiast czytać bajkę  – stwórzcie własną! Najlepszym sposobem na pobudzenie kreatywności , wyobraźni dziecka  jest wymyślanie barwnych postaci, miejsc akcji oraz zabawnych czy też strasznych historii! Spróbujcie pobawić się swoją wyobraźnią.

Teraz chętnie  przedstawię Wam  kilka  propozycji  na rozrywkę

 z wykorzystaniem nowych technologii:

1. Wykorzystaj aplikacje mobilne. Aplikacje mogą być świetnym źródłem rozrywki, niezależnie od wieku. Wiele z nich oferuje nie tylko gry. Są wśród nich także programy edukacyjne na przykład matematyczne lub językowe łamigłówki, quizy czy kalambury, nad którymi wspólnie możecie się pogłowić. Wszystkie programy zawierają  szczegółowy opis, który ułatwi odpowiednie dopasowanie tematyki                              i poziomu gry do wieku  dziecka.

2. Technologia i ruch! Jednym z ciekawszych rozwiązań dla aktywnych dzieci jest konsola Xbox lub Kinect  Microsoft, który  od lat tworzy i dostarcza dopasowane do różnego wieku gry w każdym gatunku. Do najciekawszych należą te zręcznościowe, w których przed ekranem telewizora trzeba imitować ruchy sportowców, rozgrywać mecze, wczuć się w role kierowcy rajdowego.

3. Nagrajcie teledysk! Każde dziecko ma ulubionego wykonawcę,  piosenkę przy której lubi się bawić, śmiać i tańczyć. Pozwólmy mu wczuć  się w rolę gwiazdy. Można również przygotować układ chorograficzny. Pomysłów jest mnóstwo. Uczmy  się od naszych dzieci spontaniczności.

                  Jak widać, pomysłów na kreatywne spędzanie czasu jest wiele .Możemy w domu  wspierać rozwój dziecka – pobudzać jego wyobraźnię, dać mu pole do popisu i odkrywania nowych umiejętności. Ważne jest, abyśmy to my, dorośli byli dla nich inspiracją. Gdy uda Wam się ich zainteresować i wciągnąć do wspólnej zabawy, będziecie mogli spędzać razem jeszcze więcej czasu – a to, bez wątpienia najlepsze, co możecie im dać.

 

W JAKI SPOSÓB RADZIĆ SOBIE W KONTAKCIE Z DZIECKIEM

 

Drodzy rodzice podczas rozmów telefonicznych mówicie, że pojawiają się problemy wychowawcze w domu. Dlatego przygotowałam kilka porad.

Dorastanie, a w szczególności okres dojrzewania nie należy do najłatwiejszych, zarówno dla nastolatków, jak i dla ich rodziców. Aby  przetrwać i nie stracić przy tym dobrej relacji na linii rodzic – dziecko. Proponuje kilka zasad jakimi dobrze jest się kierować we wspólnych relacjach.  

1. Akceptacja dziecka

Dla dziecka bardzo ważne jest to, że niezależnie od tego, jakie jest  i co robi, Ty je akceptujesz i jesteś z nim. Nie szantażuj, nie manipuluj. Igranie z emocjami dziecka, nastolatka może bardzo zepsuć łączącą was więź.

2. Szanuj intymność swojego dziecka

Jeśli chcesz, by dziecko mówiło ci, co się u niego dzieje, otwórz się na rozmowę. Bądź przyjacielem, a nie złym policjantem.

Owszem, jesteś rodzicem i powinieneś wiedzieć jak najwięcej o swoim dziecku, ale są inne sposoby niż sprawdzanie  telefonu, komputera.  

 

3 Bądź wiarygodnym dla dziecka

Żeby być wiarygodnym w swoich przekazach, twoje słowa powinny współgrać              z czynami. Przecież każdemu rodzicowi zależy , aby  dziecko, miało do niego  zaufanie.

Radząc dziecku, żeby postępowało w określony sposób, sam nie możesz zachowywać się kompletnie inaczej. Wysyłasz w ten sposób sprzeczne sygnały i tracisz zaufanie dziecka.

4. Wymagasz od dziecka- Sam rób tak samo

 Jeśli umawiasz się z dzieckiem, że ma mówić, gdzie i z kim wychodzi, ty  też nie bądź tajemniczy. Twoje dziecko tak samo może się o Ciebie martwić i chce wiedzieć, co się z tobą dzieje. Postępuj tak w każdej sprawie - zasady równe dla wszystkich, bez wyjątku.

5. Stosuj prośby, a nie rozkazy

Wszyscy przyznamy, że łatwiej jest wykonać  coś, kiedy jesteśmy o to poproszeni, niż  gdy ktoś nam  każe! Rozkazy zastąp prośbą. Staraj się jednak, by były one stanowcze, a nie wypowiadane „ błaganie”, bo inaczej możesz stracić u dziecka posłuch i szacunek.

 


6. Zapewnij bezpieczną, stabilną atmosferę

Twoje dziecko nie będzie chciało otworzyć się przed Tobą, jeśli nie będzie widziało   w tobie ostoi. Powinno doskonale wiedzieć, kim są jego rodzice i jakie wartości wyznają. Tak samo dom ma być bezpieczną i przyjazną przestrzenią, w której panują jasne zasady i stałe przekonania.

 

7. Bądź konsekwentnym rodzicem

Konsekwencja jest kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie. Jeśli coś obiecasz - dotrzymaj słowa, choćby na drodze stanęło mnóstwo przeszkód. Jeśli wystosujesz karę - nie daj się wyprosić o jej anulowanie. Twoje dziecko musi wiedzieć,  że” twoje słowo coś znaczy” i można na nim polegać .Nie można dopuścić do sytuacji w której  co chwila będziesz zmieniać zdanie.

 

8. Pozwól podejmować dziecku samodzielne decyzje

Każde dziecko  musi uczyć się dorosłości i bardzo dobrze by było, gdyby mógł nabierać praktyki już w domu. Nie narzucaj mu więc, na co ma wydawać kieszonkowe, ile pieniędzy odkładać czy z jakimi ludźmi się spotykać. Możesz tłumaczyć, co dla ciebie jest ważne i jakbyście działali na jego miejscu, ale to on musi  brać odpowiedzialność za swoje czyny. Jeśli będzie podejmował wciąż złe decyzje, poniesie tego konsekwencje. Jeśli jednak wyniesie z domu wartości, którymi powinien się kierować, prędzej czy później pewnie zmieni swoje postępowanie.

 

9. Naucz dziecko chwalić i krytykować konstruktywnie  

Przede wszystkim w domu jest najbezpieczniejsza atmosfera do tego, by być prawdziwym sobą. Trzeba pokazać dziecku, że każdy ma zarówno wady jak i zalety. Niech wie, że to, co mu mówisz, ma budować jego samoocenę i świadomość siebie, a nie powodować powstawanie kompleksów. Naucz dziecko chwalić i krytykować ,ale w taki sposób ,aby wiedziało, że krytyka nigdy nie powinna być bezpodstawna i raniąca innych.

 

10.  Miej dystans do siebie

Pozwól, by inni domownicy widzieli w tobie przyjazną, wesołą osobę. Nie bądź wiecznie osobą poważną i perfekcyjną. Pozwól sobie czasem na luz i naucz się  żartować z siebie. Twoje dziecko nauczy się, że dystans do siebie jest bardzo zdrowy i potrzebny. Nie zawsze trzeba być perfekcyjnym.

                                                                                       POWODZENIA

Szkoła z TVP

Telewizja TVP emituje codziennie lekcje dla uczniów szkół podstawowych. Program nazywa się „ Szkoła z TVP” znajdziecie tam ciekawie poprowadzone lekcje i nie tylko… przesyłam Wam harmonogram.

joomplu:3890

Aktualności


Dzisiaj jest: Wtorek
29 Września 2020
Imieniny obchodzą
Dadźbog, Franciszek, Michalina
Do końca roku zostało 94 dni.
Zodiak: Waga

Licznik odwiedzin

311408
DzisiajDzisiaj157
WczorajWczoraj170
W tym miesiącu W tym miesiącu 5581
ŁącznieŁącznie311408
Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy, Twoje IP:3.234.250.24